Ana Sayfa
Eğitim Öğretim
Yetenek Keşif Merkezi
YETENEK KEŞİF MERKEZİ (SAÜ-YKM)

YETENEK KEŞİF MERKEZİ (SAÜ-YKM)

Bin bir emeklerle büyüttüğünüz sevgili yavrularınızı daha iyi bir eğitim alması için Sakarya Üniversitesi Vakfı Özel Okulları’na emanet ettiniz. Bizler de bu sorumluluğumuzun farkında olarak onların daha iyi bir eğitim almaları ve geleceğe daha emin adımlarla yürüyebilmeleri için projeler geliştirdik. Bu projeler kapsamında Yetenek Keşif Merkezi Sakarya Üniversitesi Vakfı Özel Okulları bünyesinde açıldı.

 Neden Yetenekleri Araştırıyoruz?

Bir kimsenin bir şeyi anlama veya yapabilme niteliğine yetenek denir. Her öğrencinin bireysel özelliklerini tanımak, yetenekleri doğrultusunda eğitim almasını sağlamak ve doğru eğitim programlarına yönlendirilmelerini sağlayarak yeteneklerini en üst seviyede geliştirmek amacıyla yetenekleri araştırıyoruz. Eğitimi görülmeyen hiçbir işte sadece yetenek ile başarılı olunamayacağı belirlenmiştir. Yani belirlenen yetenek alanlarının mutlaka desteklenmesi gerekmektedir. Öyleyse bu gizli gücün; “Ağaç yaşken eğilir.” prensibine göre küçük yaşlarda belirlenmesi ve desteklenmesi gerekir. Aksi takdirde beslenemeyen yetenekler zamanla körelecektir.

  Nasıl Araştırıyoruz?

Öğrenci yaş ve seviyesine uygun testler kapsamında kurumumuzda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı psikolojik ölçme araçları ile bilimsel çerçevede testlerimizi uyguluyoruz.  Türkiye’ye standardize edilmiş yetenek ve zeka testleri ile bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Anasınıfından liseye kadar bu ölçme işlemlerini gerçekleştiriyor ve sonuçlardan velilerimizi hazırladığımız raporlar ve görüşmeler ile bilgilendiriyoruz. Atölye çalışmaları, başarı testleri, proje uygulamaları ve  öğretmen gözlem tespit formları ile de araştırmalarımıza okula kaydolduğu günden mezun olana kadar devam eden bir süreçte devam ediyoruz.