Ana Sayfa
Uluslararası Projeler
E-Twinning Projesi
E-TWİNNİNG PROJESİ

E-TWİNNİNG PROJESİ

E-Twinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır. E-Twinning, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla gerekli destek, araçlar ve hizmetleri sağlayarak okulların herhangi bir konuda kısa ve uzun vadeli ortaklıklar kurmasını kolaylaştırarak Avrupa'da okul işbirliğini teşvik etmektedir. E-Twinning Portalı (www.etwinning.net) ana toplanma noktası ve çalışma alanıdır. Yirmi altı dilde mevcut olan e-Twinning Portalının bugün yaklaşık 230.277 bireysel üyesi bulunmaktadır ve Avrupa'da iki veya daha fazla okul arasında 5462'den fazla proje* uygulanmaktadır. Portal öğretmenlerin ortak bulması, proje oluşturması, fikirlerin ve iyi uygulamaların paylaşılması ve eTwinning platformunda bulunan çeşitli olanakları kullanarak birlikte çalışmaya başlaması için çevrimiçi araçlar sağlamaktadır. 
2005 yılında Avrupa Komisyonunun e-öğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan e-Twinning, 2014 yılından bu yana AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor program olan Erasmus+'a, sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Merkezi Destek Servisi, Avrupa'daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 31 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası işbirliğinden oluşan European Schoolnet tarafından yönetilmektedir. Ayrıca e-Twinning ulusal düzeyde 37 Ulusal Destek Servisi tarafından desteklenmektedir.

e-twinning portalı kullanılarak okulumuzda çeşitli uluslararası projeler yapılmış ve her yıl yenileri eklenerek bu tarz projelere devam edilmektedir.

Yapılan ve devam eden projelerimiz;

  • Polonya, Slovakya, Macaristan ve Türkiye ortaklı “festivals and celebrations in my country” konulu proje
  • Yunanistan, Fransa, Polonya ve Türkiye ortaklı “wir lernen Deutsch” konulu proje
  • Yunanistan, Polonya, İspanya, Romanya ve Türkiye ortaklı “project about language” konulu proje
  • İspanya, Polonya, Yunanistan, İtalya, Türkiye ortaklı “Do our customs and traditions make us different or alike?” konulu proje
  • Polonya ve Türkiye ortaklı “Traditional games for children” konulu proje

Fotoğraflar